Doskonała broda to coś, o co wielu z nas zabiega każdego dnia. Ten rytuał znamy wszyscy: mycie, szczotkowanie, stosowanie balsamów i olejków do brody. No i oczywiście trymowanie. Część z nas robi to sama, inni oddają się w ręce specjalistów. I wszystko byłoby by pięknie, ładnie gdyby na tym kończyła się nasza powinność dbania o wygląd włosów. Nie ma jednak tak łatwo. Musimy pamiętać nie tylko o zaroście. Panowie Brodacze pamiętajmy też o tym co rośnie nam na czubku i po bokach głowy. Broda potrzebuje olejku a fryzura szamponu. Jak dobrać szampon do włosów dla mężczyzn? Jak pielęgnować swoją fryzurę? Przeczytajcie.

Jak często myć włosy?

Podstawą jest oczywiście odpowiednia higiena. Nie ma jednej określonej zasady jak często powinniśmy myć włosy. Częstotliwość zależna jest od kondycji włosa, jego długości, skłonności do przetłuszczania a także od aktywności fizycznej. Ogólnie warto pamiętać, że włosy to kapryśny twór naszego organizmu. Na przykład zimą będą się przetłuszczać znacznie częściej ze względu na noszone przez nas czapki. Latem jesteśmy narażeni na słońce, wiatr i słoną wodę. I bądź tu człowieku mądry. Wróćmy jednak do tematu.

Według statystyk mężczyzna powinien myć włosy co 2-3 dni. Ważnym jest by zachować ponad dobę odstępu między myciami. Starajmy się, żeby były to dwa dni. Oczywiście jeśli po całym dniu pracy wyglądasz jakbyś wrócił ze spaceru w deszczu (delikatnie to ujmując) zasady te należy lekko nagiąć. Warto przyjrzeć się swoim włosom i zobaczyć jakiego typu są i jakiej potrzebują pielęgnacji.

Jaki szampon do włosów?

Zasadą niesłychanie ważną (moi zdaniem podstawową) jest dobór odpowiedniego szamponu. Zaraz mi zarzucicie przesadne dbanie o wygląd. A tu chodzi o co innego… To od doboru kosmetyku zależy czy na naszej głowie „wyrośnie” gniazdo suchych włosów czy będziemy mieli elegancko wyglądający fryz.

Po pierwsze, Panowie nie używamy najtańszych kosmetyków z osiedlowej drogerii. Wiem, wiem opcja kusząca. Bo tanio, bo nie ma wyboru, bo nie trzeba wczytywać się w opisy na etykiecie. Nie podbieramy też szamponu żonie, dziewczynie, kochance. Mamie i babci też nie. Włosy mężczyzn i kobiet różnią się. Oczywiście nie jest tak, że nie wolno nam używać kobiecych kosmetyków. Jednak mimo niewielkich różnic składy szamponów dla pań i panów nieco inaczej działają na włosy. Pamiętajmy też, że szampony mają różne zapachy, które po myciu utrzymują się. Nie zawsze chcecie pachnieć jak truskawka albo guma balonowa.

Nie myjemy włosów mydłem. Też znam te opowieści jak czterdzieści lat temu ktoś tam mył i żył. Albo więcej, żył i cieszył się ładną fryzurą. Nie wiem czy kilkadziesiąt lat temu ludzie mieli inne włosy czy jednak nie mieli dostępu do wiedzy i innych kosmetyków. Mydła warto używać. Zwłaszcza takiego robionego w domu (o tym też wkrótce napiszę). Jednak włosy należy traktować specjalnie do tego stworzonymi kosmetykami.

Nie za dobrym pomysłem są też produkty 2w1. Polecam je używać w sytuacjach „ekstremalnych”. Doceniam ich wartość np. na wyjazdach. Jednak na co dzień lepiej jest używać dobranego do naszych potrzeb szamponu.

Jak dobrać szampon dla mężczyzn?

Przede wszystkim poznajemy swoje włosy. Możemy przez tydzień poobserwować czuprynę. Warto odpowiedzieć sobie na pytania: czy włosy się przetłuszczają? Czy może są zbyt suche i wyglądają na nieefektowne siano? Czy mam skłonności do alergii skóry głowy? A może mam problem z łupieżem? Jaka jest struktura mojego włosa: kręcona czy prosta? Gdy już odpowiemy na te pytania określamy typ włosów:

  • Przetłuszczające
  • Cienkie
  • Ze skłonnością do alergii
  • Z łupieżem
  • Kręcone

Według tych kategorii szukamy odpowiedniego kosmetyku. Należy czytać skład szamponów. Część z nas uczulona jest bowiem na salicylany, które pojawiają się często w męskich kosmetykach.

Co potem? Stylizacja męskiej fryzury.

Po umyciu włosów możemy wysuszyć je suszarką lub poczekać aż wyschną. Jeśli mamy taką możliwość warto jest poczekać. Włosy, zwłaszcza te cienkie lub zniszczone, niezbyt dobrze znoszą wysoką temperaturę.

Następnym krokiem w naszym dbaniu o fryzurę jest jej stylizacja. I tu znowu półki w drogeriach się uginają. Wybór jest ogromny a dobór pozostaje znowu indywidualnym. Tym razem jednak zależy od naszego pomysłu na wygląd fryzury. Do wyboru mamy pianki, żele, gumy, lakiery, pasty. Dobieramy je zgodnie z długością naszej fryzury.

  • Do krótkich włosów nadadzą się: żele i pianki
  • Do dłuższych możemy użyć: pomad i wosków, które mniej posklejają poszczególne pasma

Jeśli jesteście odważni możecie wypróbować pomady olejowe, które nadadzą włosom połysk i styl amanta z lat 30.

Podsumowanie

Stylowy facet dba o fryzurę. Dobiera odpowiednie kosmetyki pamiętając o regularności w ich stosowaniu. Zadbany facet pamięta też, że broda i fryzura to integralna całość. Liczy się pełny efekt dlatego też warto wybrać się do profesjonalnego Barbera, który zadba o nasze włosy na głowie, na brodzie a także o dobre samopoczucie. Ale to już zupełnie inna historia…

Następnym razem napiszę Wam czego warto unikać w kosmetykach. Jeśli podobało/nie podobało Wam się to co napisałem zostawcie komentarz pod tekstem!